Szkolenia dla młodych pracowników oraz doktorantów WBBiB

„Nowoczesna, młoda kadra dydaktyczna w dziedzinie life science na WBBiB UJ” to projekt zgłoszony w zeszłym roku do konkursu organizowanego przez NCBiR, który uzyskał dofinansowanie z programu PO WER. Rekrutacja młodych pracowników i doktorantów do projektu rozpocznie się w październiku 2018 roku. Drugie spotkanie informacyjne dotyczące projektu odbędzie się 5 października o godz. 10.00 w sali D105.

Celem projektu jest zwiększenie kompetencji młodej kadry WBBiB w trzech obszarach:
  1. prowadzenia zajęć ze studentami w ciekawy i efektywny sposób,
  2. korzystania z narzędzi statystycznych oraz programów do analizy danych biologicznych,
  3. swobodnego i profesjonalnego komunikowania się w języku angielskim oraz przygotowywania materiałów dydaktycznych w tym języku.
W harmonogramie przedsięwzięcia przewidziane zostały następujące działania:
  • zajęcia aktywizujące/szkolenie dotyczące nowoczesnych metod kształcenia poprawiających jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych (planowany czas szkolenia – 2 pełne dni, tj. ok. 16 godz. lekcyjnych, miejsce – budynek WBBiB),
  • zajęcia rozwijające umiejętności komunikacji z grupą w sytuacji dydaktycznej (planowany czas szkolenia – 2 pełne dni, tj. ok. 16 godz. lekcyjnych, miejsce – budynek WBBiB),
  • zajęcia dotyczące wystąpień publicznych, skupienia uwagi, perswazji, mowy ciała, pewności siebie (planowany czas szkolenia – 2 pełne dni, tj. ok 16 godz. lekcyjnych, miejsce – budynek WBBiB.
  • zajęcia z praktycznego wykorzystanie narzędzi statystycznych w analizie danych biologicznych (planowany czas szkolenia – 2 razy po 2 pełne dni, tj. ok. 28 godz. lekcyjnych, miejsce – budynek WBBiB),
  • szkolenie na temat metod i narzędzi wykorzystywanych do analizy sekwencji biologicznych (planowany czas szkolenia – 2 pełne dni, tj. ok. 14 godz. lekcyjnych, miejsce – budynek WBBiB),
  • szkolenie dotyczące metaanalizy danych w dziedzinie life science (planowany czas szkolenia – 2 pełne dni, tj. ok. 14 godz. lekcyjnych, miejsce – budynek WBBiB).
  • intensywny kurs wyjazdowy języka angielskiego (cel: nabycie umiejętności skutecznej i swobodnej autoprezentacji oraz profesjonalnego, ustnego komunikowania się, w szczególności na tematy zawodowe) (planowany czas szkolenia – 4 pełne dni, miejsce – ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy poza Krakowem),
  • warsztaty pisania tekstów branżowych w języku angielskim (planowany czas szkolenia – ok. 36 godz. lekcyjnych w formie kilkugodzinnych konsultacji odbywających się raz w tygodniu, miejsce – budynek WBBiB),
  • stacjonarny kurs języka angielskiego na poziomie zaawansowanym (planowany czas szkolenia – ok. 72 godz. lekcyjnych w formie dwugodzinnych zajęć odbywających się raz w tygodniu, miejsce – budynek WBBiB).
Uczestnikami szkoleń mogą być osoby posiadające stopień naukowy doktora oraz osoby odbywające studia doktoranckie, stanowiące równocześnie kadrę dydaktyczną WBBiB tj. nauczyciele akademiccy (w rozumieniu art. 108 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym) oraz osoby, z którymi uczelnia zawarła umowy cywilno-prawne na prowadzenie zajęć dydaktycznych. Kierownikiem projektu jest dr hab. Joanna Kozieł z Zakładu Mikrobiologii.

Zgodnie z założeniami pierwsza faza projektu obejmująca rekrutację uczestników, przeprowadzenie testów kompetencji, podpisanie umów, ustalenie terminów zajęć, itp. powinna potrwać od października do grudnia 2018 r. Właściwe zajęcia/warsztaty zostały zaplanowane w okresie od stycznia do lipca 2019 r.