Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

USOSweb – informacje, jak uzupelnić dane w systemie

Ze względu na nowe zarządzenie nr 118 JM Rektora w sprawie szczegółowych wzorów dokumentacji programów kształcenia na studiach wyższych bardzo prosimy o zapoznanie się z dokumentem :

Dokument ten odnosi się głównie do nowo powstających kursów, dla pozostałych kursów - można ale nie trzeba stosować nowych wymagań. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Panią Dorotą Żołnierczyk

Zgodnie z uchwałą nr 34/III/2012 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 28 marca 2012 r., w sprawie: wprowadzenia od roku akademickiego 2012/2013 efektów kształcenia dla wszystkich kierunków studiów, na Wydziale Biochemii Biofizyki i Biotechnologii został utworzony sylabus zawierający opis zakładanych kierunkowych" efektów kształcenia w odniesieniu do obszarowych" efektów kształcenia przygotowanych przez MNiSW. 

Aby ułatwić Państwu pracę przygotowaliśmy instrukcję wraz z przykładami, dzięki którym będą Państwo mogli uzupełnić sylabus w systemie USOSweb zgodnie z wymaganiami stawianymi przez Dział Nauczania oraz przy okazji uzupełnić brakujące dane. 

Gorąco zachęcamy do zadawania nam pytań związanych z problematyką Krajowych Ram Kwalifikacji, Efektów Kształecenia dla poszczególnych przedmiotów i innych nurtujących Państwa pytań dotyczących uzupełnianych sylabusów UJ. Pytania prosimy kierować pod adres: student.wbbib@uj.edu.pl

Wydział Biochemii Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego realizuje Program nauczania w obszarze efektów kształcenia z zakresu nauk przyrodniczych o profilu ogólnoakademickim, aby dokładnie sprecyzować te efekty został stworzony wewnątrzwydziałowy zbiór efektów kierunkowych dla każdego z prowadzonych kierunków tj. Biochemii stopnia I ( BCH1), Biochemii stopnia II ( BCH2), Biotechnologii stopnia I ( BT1), Biotechnologii stopnia II ( BT2) oraz Biofizyki ( BF). 

Aby poprawnie uzupełnić efekty kształcenia dla danego przedmiotu należy wybrać oddpowiedni zbiór. O ile dla przedmiotów obowiązkowych dla danego trybu studiów jest to prosty wybór, to w przypadku kursów do wyboru musicie Państwo kierować się intuicją.

Jeżeli przedmiot jest realizowany dla studentów kilku kierunków np. BCH1, BT1, BF będziecie Państwo musieli wybrać efekty kształcenia spośród wszystkich efektów kształcenia występujących dla każdego z tych kierunków.

W menu po lewej stronie znajdują się wszystkie Efekty Kierunkowe, prosimy o wypełnianie Sylabusów na ich podstawie.

  • Biochemia I (studia I stopnia)
  • Biochemia II (studia II stopnia)
  • B iotechnologia I (studia I stopnia)
  • Biotechnologia II (studia II stopnia)
  • Biofizyka (jednolite studia magisterskie)
  • Wszystkie

Poniżej objaśnienie poszczególnych elementów tabeli:

  1. Symbole efektu np. [BCH1K_W01, P1A_W05, P1A_W08] 
    – taki zapis informuje nas że opis którego dotyczą symbole jest realizowany na I stopniu kierunku Biochemiia, dwa ostatnie symbole to odpowiedniki efektów obszarowych które są zgodne z dokumentacją dostarczoną przez Ministerstwo.
  2. Opis zakładanych efektów kształcenia 
    – tutaj znajduje się treść zakładanego efektu zdobytego przez studenta po zaliczeniu kursu. Jeżeli odpowiada on przedmiotowi który jest przez Państwa prowadzony to treść która znajdzie się w sylabusie powinna zostać przez Państwa sprecyzowana. 
  3. Efekty są podzielone na trzy kategorie z zakresu Wiedzy, Umiejętności i Kompetencji. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej będzie zbudować Państwu pełny profil efektów dla prowadzonych przedmiotów.

Na poniższym filmie pokazujemy jak zalogować się do systemu oraz jak edytować przedmiot.

Przypominamy, że tylko koordynator ma prawo edycji przedmiotu.

Aby powiększyć kliknij dwa razy na film, lub użyj znacznika powyżej /\

Zgodnie z Zarządzeniem nr 12 Rektora UJ z 15 lutego 2012 r. zmieniła się liczba oraz przeznaczenie pól w sylabusie uzupełnianym przez Państwa w systemie USOSWeb.

Pełną lista zmiań oraz opis niektórych pól znajdziecie Państwo w załączonym poniżej pliku:

Opis sposobu wypełniania sylabusów 2

Poniżej przykład prawidłowo uzupełnionego sylabusa – proszę zwrócić uwagę, że przy efektach kształcenia nie znajdują się KODY efektów. Które muszą się znaleźć w sylabusach uzupełnianych przez Państwa:

Sylabus przedmiotu – przykład

  1. Uniwersytet Jagielloński – Efekty kształcenia 
    Strona lokalna poświęcona tematyce efektów kształcenia, instrukcje dla pracowników akty prawne
  2. Uniwersytet Jagielloński – Krajowe Ramy KWalifikacji
  3. Zarządzenie nr 12 Rektora UJ z 15 lutego 2012 r. w sprawie: szczegółowych wzorów dokumentacji programów kształcenia na studiach wyższych, studiach podyplomowych i kursach dokształcających
  4. Sylabus modułu kształcenia na studiach wyższych w tłumaczeniu na język angielski
  5. Ogólne informacje dotyczące Krajowych Ram Kwalifikacji i Krajowego Systemu Kwalifikacji
  6. Najważniejsze definicje dotyczące tematyki Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego
  7. Podręcznik „Ramy kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego"
  8. Publikacja „Jak przygotowywać programy kształcenia zgodnie z wymaganiami Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa aWyższego?"