Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

KIERUNEK BIOFIZYKA MOLEKULARNA I KOMÓRKOWA – STUDIA I STOPNIA (LICENCJACKIE)

Pełna dokumentacja studiów kierunku biofizyka molekularna i komórkowa, określona w załączniku do Uchwały Senatu nr 50/VI/2019 z dnia 26 czerwca 2019 r. (dot. dostosowania programów studiów rozpoczynających się od roku akademickiego 2019/2020 do wymagań określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) obejmuje:
  • charakterystykę kierunku
  • program
  • efekty uczenia się
  • plany studiów
  • sylabusy.

Studia trwają trzy lata (6 semestrów) i obejmują zajęcia w łącznym wymiarze minimalnym 2490 godzin. 

Minimalna liczba punktów ECTS, które należy zdobyć w czasie studiów wynosi 192. Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata z biofizyki. Warunkiem otrzymania tytułu jest:

  1. zdobycie wymaganej minimalnej liczby punktów ECTS (192), przez zaliczenie wymaganych przez program studiów modułów kształcenia (w tym zaliczenie: wszystkich kursów obowiązkowych, kursów do wyboru w określonym wymiarze godzinowym, jednego semestru pracowni licencjackiej, praktyk studenckich, języka angielskiego na poziomie co najmniej B2).
  2. przedstawienie pozytywnie ocenionej pracy licencjackiej
  3. uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu licencjackiego.

Program studiów obejmuje:

  • przedmioty obowiązkowe (125 punktów ECTS, 1715 godz.)
  • przedmioty fakultatywne kierunkowe (52 punkty ECTS, 565 godz.)
  • praktykę zawodową (3 punkty ECTS, 90 godz.)
  • pracownię licencjacką i praktikum pisania pracy licencjackiej (12 punktów ECTS, 120 godz.).

Przedmioty obowiązkowe służą poszerzeniu wiedzy ogólnej przyrodniczej oraz wiedzy z biofizyki. W grupie przedmiotów fakultatywnych znajdują się zaawansowane kursy kierunkowe, które studenci wybierają zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w określonym wymiarze godzin i punktów ECTS. Wiele z proponowanych modułów kształcenia to zajęcia praktyczne w postaci ćwiczeń laboratoryjnych, komputerowych, czy konwersatoriów. Aktywny udział w wykonywaniu doświadczeń, pomiarów, programowaniu czy analizie danych daje nie tylko praktyczne umiejętności, ale także przygotowuje studentów do wykonywania różnorodnych zadań w przyszłości i rozwija ich kompetencje społeczne.

W trakcie studiów studenci mają także możliwość indywidualnego udziału w projektach badawczych, a co za tym idzie, rozwoju własnych zainteresowań naukowych. Studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa punktowane są w Europejskim Systemie Uznawania Zaliczeń (ang. European Credit Transfer System, ECTS), co umożliwia uznanie przedmiotów zaliczanych na innych uczelniach krajowych i zagranicznych.

Po drugim roku studenci odbywają praktyki w wymiarze 90 godzin.

Pracownia licencjacka jest obowiązkowa w tym sensie, że studenci muszą wypracować określoną liczbę godzin zajęć laboratoryjnych określoną w planie studiów, ale zajęcia odbywają się w wybranym przez studenta Zakładzie/Pracowni WBBiB, lub poza Wydziałem (za zgodą Kierownika studiów). Pracownia licencjacka polega na indywidualnej pracy studenta w laboratorium badawczym jego opiekuna naukowego i pod jego ścisłym nadzorem. Studenci biorą także udział w seminarium, w ramach którego ucza się krytycznego podejścia do prezentowanych wyników oraz prowadzenia dyskusji naukowej.

Zakończeniem programu studiów jest przygotowanie pracy licencjackiej i egzamin.

Wykaz zajęć obowiązkowych i fakultatywnych wraz z sylabusami i podziałem na poszczególne semestry jest dostępny na stronie na stronie Aplikacja Sylabus UJ.

Studenci kierunku biofizyka molekularna i komórkowa mają obowiązek odbycia 90 godzin praktyk zawodowych do końca II roku studiów. Studenci samodzielnie organizują swoje praktyki – zwykle wybierając instytucję w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, w oparciu o proponowaną listę instytucji. Praktyki mogą się odbywać w krajowych laboratoriach naukowo-badawczych, analitycznych i diagnostycznych lub w firmach działających w branży life science. Praktyki zawodowe mają na celu konfrontację studentów ze środowiskiem pozaakademickim oraz umożliwiają zebranie pierwszych doświadczeń na rynku pracy. Zaliczenie praktyki zakończone uzyskaniem pozytywnej opinii opiekuna praktyki jest obowiązkowe, lecz nie ma wpływu na końcową ocenę ze studiów.

Najpóźniej do końca czwartego semestru studenci zobowiązani są wybrać opiekuna naukowego (wybór opiekuna należy zgłosić w Sekretariacie ds. studenckich składając odpowiedni formularz). 

Opiekunem naukowym może być każdy pracownik naukowo-dydaktyczny lub naukowy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ z tytułem profesora, stopniem doktora habilitowanego lub stopniem doktora, prowadzący badania naukowe z zakresu biofizyki. Lista potencjalnych opiekunów znajduje się w Sekretariacie ds. studenckich.

W porozumieniu z opiekunem student uzgadnia wybór dodatkowych przedmiotów (wybór kursów należy zgłosić w Sekretariacie ds. studenckich składając odpowiedni formularz) oraz temat pracy licencjackiej.

Opiekun organizuje i nadzoruje prowadzone przez studenta doświadczenia laboratoryjne oraz nadzoruje przygotowywanie pracy licencjackiej.

Studenci składają pracę licencjacką w systemie APD do końca semestru letniego. Jeśli ocena pracy przez opiekuna i recenzenta jest pozytywna, opiekun wpisuje zaliczenie przedmiotu „Praktikum pisania pracy licencjackiej”. Po uzyskaniu absolutorium (zaliczenie wymaganych przez program studiów modułów kształcenia i uzyskanie wymaganej liczby ECTS) można przystąpić do egzaminu licencjackiego. Egzamin składany przed 3-osobową komisją polega na 10 min prezentacji pracy oraz odpowiedzi na trzy pytania komisji, z całego zakresu studiów. Termin egzaminu licencjackiego przewidywany jest na koniec sesji letniej.

Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu upoważnia do rekrutacji na studia magisterskie na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa bez egzaminu.

Drugi termin egzaminu odbędzie się po zakończeniu sesji poprawkowej, ale przed 3. terminem rekrutacji na studia magisterskie. Praca musi być złożona nie później niż do końca sesji poprawkowej.