Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

BIOINFORMATYKA Z BIOFIZYKĄ STOSOWANĄ – STUDIA II STOPNIA

Charakterystyczną cechą nauk przyrodniczych staje się w ostatnich latach interdyscyplinarność. Bioinformatyka z biofizyką stosowaną to nowy kierunek utworzony na styku fizyki, informatyki i biologii, który powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów od:

  • zaawansowanych metod badania obiektów żywych,

  • analizy danych,

  • symulacji komputerowych oraz

  • modelowania procesów biologicznych.

Dwuletnie, stacjonarne studia magisterskie Bioinformatyka z biofizyką stosowaną realizowane są we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki UJ. W toku studiów zaplanowane zostały dwie główne ścieżki kształcenia:

  • bioinformatyczna, obejmująca zajęcia z modelowania komputerowego, przetwarzania danych i programowania;
  • biofizyczna, skoncentrowana na metodach eksperymentalnych wykorzystywanych w obrazowaniu, spektroskopii, genomice i proteomice.

Studenci mają także możliwość dopasowania programu do własnych zainteresowań i wyboru zajęć z obu ścieżek.

Prawie połowa proponowanych modułów kształcenia (kursów) to zajęcia praktyczne w postaci ćwiczeń laboratoryjnych, komputerowych lub konwersatoriów. Zajęcia prowadzone są w nowych, dobrze wyposażonych salach dydaktycznych oraz laboratoriach badawczych dysponujących zaawansowaną aparaturą. W programie studiów ważne miejsce zajmują przedmioty poświęcone biologii strukturalnej oraz biologii systemów.

Pełny program studiów jest dostępny na stronie internetowej Wydziału w zakładce "Dla studentów").

W trakcie studiów studenci mogą brać udział w projektach badawczych realizowanych na Wydziale, a co za tym idzie, rozwijać własne zainteresowania naukowe.

W kooperacji z Jagiellońskim Centrum Innowacji WBBiB zapewnia także swoim studentom dostęp do trzymiesięcznych staży w polskich firmach z sektora life science będących szansą na poszerzenie kompetencji zawodowych oraz zdobycie doświadczenia wymaganego na rynku pracy.

W zależności od indywidualnych predyspozycji i zainteresowań, absolwenci kierunku Bioinformatyka z biofizyką mają do wyboru kilka możliwości rozwoju zawodowego.

Jedną z nich jest praca stricte naukowa w krajowych lub zagranicznych ośrodkach akademickich lub badawczych. Wybór tej drogi wiąże się zwykle z podjęciem studiów doktoranckich.

Kolejna opcja to praca w charakterze specjalisty w przedsiębiorstwach – związanych np. z biotechnologią, przemysłem farmaceutycznym, ochroną zdrowia, czy też diagnostyką – w których wykorzystywane są zaawansowane metody pomiarowe, przeprowadzane są skomplikowane analizy danych, do projektowania nowych związków/leków stosuje się modelowanie komputerowe.

Wreszcie, ogólne przygotowanie informatyczne, obejmujące nowoczesne języki programowania, zaawansowane technologie sieciowe i analizę statystyczną danych daje absolwentom możliwość zatrudnienia w firmach z sektora IT.

Rejestracja

Ogólne zasady rekrutacji na studia prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim zostały przedstawione tutaj. Kandydaci na studia II stopnia (rok akademicki 2017/2018) powinny się zarejestrować w systemie ERK w terminie od 5 czerwca do 10 lipca 2018 r. (nabór podstawowy).

W razie niewypełnienia limitu miejsc, automatycznie uruchamiane są dodatkowe nabory na studia. Termin rejestracji w ramach naboru sierpniowego upływa 5 września o godz. 12:00. Rejestracja w ramach naboru wrześniowego zakończy się 19 września 2018 r.  

Podstawy kwalifikacji

Podstawą do podjęcia studiów II stopnia na kierunku Bioinformatyka z biofizyką stosowaną jest ukończenie studiów wyższych z tytułem co najmniej licencjata, jak również znajomość podstaw matematyki wyższej, numerycznej implementacji metod obliczeniowych oraz dysponowanie wiedzą z zakresu fizyki i chemii umożliwiającą zrozumienie podstawowych zjawisk przyrodniczych.

Wynik kwalifikacji

O przyjęciu na studia kandydatów, którzy spełniają w/w warunki decyduje wynik postępowania kwalifikacyjnego, będący sumą dwóch składowych:

  • średniej ocen ze studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich (waga 50%)
  • wyniku rozmowy kwalifikacyjnej (w skali od 0 do 5 pkt., waga 50%)

Uwaga! Kandydaci, którzy ukończyli następujące kierunki: BiofizykaInformatykaFizykaFizyka technicznaFizyka medycznaBiotechnologiaBiochemiaInżynieria biomedycznaChemiaChemia medyczna są zwolnieni z udziału w rozmowie kwalifikacyjnej automatycznie otrzymują za tę składową postępowania kwalifikacyjnegomaksymalną liczbę punktów.

Rozmowa kwalifikacyjna służy ocenie przygotowania kandydatów, którzy ukończyli studia wyższe na kierunkach nie wymienionych powyżej. W jej trakcie, Komisja rekrutacyjna oczekuje od kandydatów wykazania się wiedzą i zainteresowaniami z zakresu bioinformatyki i biofizyki oraz przedstawienia motywacji do podjęcia studiów na WBBiB.

DO POBRANIA:

Rozmowy wstępne na studia II stopnia na kierunek Bioinformatyka z biofizyką stosowaną odbywać się będą w terminie 16 lipca 2018 r. w godz. od 12:00 do 14:00 w sali D104 na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Gdy nie zostanie wypełniony limit przyjęć na studia, kolejna rozmowa kwalifikacyjna (nabór sierpniowy)odbędzie się 10 września o godz. 11:00, a w przypadku uruchomienia naboru wrześniowego – 24 września 2018 r. Informacje dotyczące czasu i miejsca rozmowy zostaną przesłane do kandydatów zarejestrowanych w systemie ERK drogą elektroniczną.

  • maksymalna liczba osób: 30
  • minimalna liczba osób wymagana do uruchomienia studiów: 8